English
>> KAKTUSY >> UPRAWA

Pierwsze pytanie, które zadaje sobie miłośnik kaktusów ogrodowych (kaktusów zimotrwałych), brzmi:

Jak i gdzie posadzić tę pierwszą roślinę?
Z mojego 10-letniego doświadczenia wynika, że odczyn gleby powinien wynosić 4,5 -7,5 PH ; stanowisko słoneczne, gleba przepuszczalna. Tyle w dużym uproszczeniu, a taka odpowiedź praktycznie nic nie mówi...
Żeby wyhodować ładne, zdrowe rośliny, warto poświęcić im więcej uwagi i wysiłku. Moim zdaniem kaktusy najlepiej rozwijają się na łagodnych stokach ~15-30% w otoczeniu kolegów kaktusów, kamieni i żwiru.
Zbudowanie stanowiska dla hodowli kaktusów (hardy cacti) jest dość proste. Jak wygląda skalniak (alpinarium, cacti bed), każdy wie. Ja proponuję coś takiego:
Skalniak
 • warstwa:
  materiał przepuszczalny o większej granulacji, np. tłuczeń ceglany, resztki dachówek itp. , ale nie gruz betonowy. Grubość warstwy ~10-20 cm
 • warstwa:
  ziemia urodzajna. Grubość ~15-20 cm
 • warstwa:
  ziemia urodzajna wymieszana z piaskiem i żwirem ~1:2-2,5. W tę warstwę sadzimy kaktusy. Grubość ~10-150 cm
 • warstwa:
  piasek zmieszany ze żwirem - jest to warstwa dekorująca skalniak (cacti bed)
 • element:
  kamień jako dodatek dekoracyjny i stabilizujący skalniak. Z doświadczenia wiem, że kaktusy rosną i kwitną zarówno w towarzystwie kamieni wapiennych, jak i magmatycznych.

Podlewanie w lecie:
kaktusy zimotrwałe podlewa się tak jak każdą bylinę. Niektóre - np. fragilis, phaeacantha, polyacantha, rhodanta, triglochidiatus - wręcz uwielbiają wodę. Najlepiej podlewać kaktusy wieczorem, bo jak wiadomo, są to rośliny nocnego oddychania.

Warto spróbować i zacząć uprawę kaktusów zimotrwałych. Jeżeli w trakcie pracy pojawią się pytania - odpowiem .